SINGULARCH: MacIver-Ek Chevroulet (CH) | Martin Skoček (SK)

Čerstvé Ovocie Vás srdečne pozýva na prednášky a diskusie v spolupráci s festivalom Dni architektúry a dizajnu v Slovenskej národnej galérii. Podujatie je súčasťou projektu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov.
Vo štvrtok 30.05.2024 sa stretneme v ikonickej architektúre zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie so švajčiarskym ateliérom MacIver-Ek Chevroulet so sídlom v Zürich. Pred prednáškou zahraničných hostí predstaví svoju tvorbu s výrazným rukopisom slovenský architekt Martin Skoček.
Posledné obdobie rezonuje najväčšia architektonická – realizačná udalosť na Slovensku – dokončenie a otvorenie budovy SNG nestora slovenskej modernistickej architektúry – Vladimíra Dědečka kreatívnou realizáciou pod taktovkou architektov BKPŠ – Martina KUSÉHO a Pavla PAŇÁKA s kolektívom. Aj preto sme veľmi radi, že SINGULARCH je súčasťou festivalu Dni architektúry a dizajnu v novom, slávnostnom priestore špičkového kultúrneho miesta, aký v bratislavských, ale aj slovenských podmienkach nemá obdobu.
Prednášky sú súčasťou podujatia Dni architektúry a dizajnu – DAAD/DAAF 2024. 15. ročník festivalu DAAD/DAAF sa uskutoční v dňoch 27.05. – 02.06.2024 v Bratislave s hlavným programom v Slovenskej národnej galérii, na Fakulte architektúry a dizajnu STU a Primaciálnom paláci. Opäť po rokoch v spojení s jarnou edíciou Urban Marketu.
SINGULARCH: MacIver-Ek Chevroulet (CH) | Martin Skoček (SK)
30.05.2024 / Slovenská národná galéria, Rázusovo nábrežie 4, Bratislava
18:00 | štart Dni architektúry a dizajnu
19:00 | martinskoček | Martin Skoček (SK) | Prednáška v slovenskom jazyku
19:30 | MacIver-Ek Chevroulet | Anna Celié Mac Iver Ek, Alex Chevroulet (Zürich, CH) | Prednáška v anglickom jazyku
20:30 | pokračovanie Dni architektúry a dizajnu
Vstup voľný. 
Podujatie je zaradené do systému Profesijného vzdelávania architektov Slovenskej komory architektov (kategória B, 10 kreditov). Registrácia autorizovaných architektov a architektiek na tomto linku.
Anna Maclver-Ek a Axel Chevroulet sa stretli počas štúdia v Kodani. Obaja získali pedagogické skúsenosti na ETH Zurich a EPFL v Lausanne. V ich ateliéri spoločne skúmajú a objavujú široké spektrum architektonickej profesie. Prostredníctvom svojich projektov mieria na precíznosť ako nástroj na dosiahnutie architektúry, ktorá je citlivá na svoj kontext a veľkorysá k svojim užívateľom. Pri komplexnom hľadaní alternatívnych foriem praxe spoluzaložili kolektív a nezávislú platformu La-clique. Neustále skúmanie a experimentovanie v disciplíne ich vedie k práci s použitím rôznych mierok a médií, od filmov, výroby nábytku až po vyučovanie. V roku 2021 získala prax MacIver-Ek Chevroulet cenu Swiss Art Award za architektúru.
„Naša práca je postavená na spochybňovaní konvenčnosti konštruktívnych metód. Hľadáme spôsoby, ako znížiť množstvo potrebnej hmoty, skúmame potenciál opätovného použitia, aby sme dosiahli architektúru, ktorá svoje prostredie priťahuje k sebe a nie je od neho naopak izolovaná.”
Viac o tvorbe TU.
Výrazným rukopisným znakom všetkých jeho projektov sú kombinácie čistoty detailu, jasných foriem a materiality. Martin Skoček je okrem maestra rekonštrukcií rezidenčných, ale aj komerčných priestorov, zároveň aj architektom výnimočnej festivalovej a eventovej typológie. Architektonicky unikátny Grape je prvým festivalom, ktorý získal nomináciu na prestížnu cenu za architektúru CE ZA AR. Ateliér Martina Skočeka sa za posledné roky stal viacnásobným nominantom tejto ceny, zároveň je laureátom v interiérovej kategórii za rekonštrukciu svojho bytu.
Viac o tvorbe TU.
Pred prednáškami zo série SINGULARCH sa v rámci Dni architektúry a dizajnu v novom formáte MLADÍ odprezentujú mladé subjekty slovenskej architektonickej scény ATOMSTUDIO, ROAR / TVAR, BAKYTA ARCHITEKTI a KILO HONČ. Po skončení hlavného hosťa opäť pokračujú Dni architektúry a dizajnu s prezentáciou tvorby zahraničného architektonického štúdia z Delftu – MECANOO z jeho zakladateľkou Francine Houben.
18:00 | ATOMSTUDIO, ROAR / TVAR, BAKYTA ARCHITEKTI, KILO HONČ (SK) – prezentácia mladých subjektov slovenskej architektonickej scény
21:00 | mecanoo | Francine Houben (NL) – prezentácia tvorby zahraničného architektonického štúdia z Delftu       
DAAD oslavuje pätnásť rokov. Príprav, propagácie, prehovárania a produkcie. Pätnásť rokov presviedčania seba a ostatných o potrebe vyvolania záujmu a pozornosti o profesiu, ktorá vytvára všetko prostredie okolo nás. Pätnásť rokov diskutovania, spojenia síl, druženia, učenia sa a porovnávania. Pohľadu do vnútra scény, inside. Pätnásť rokov a stále tá istá otázka. Čo nové, zaujímavé ešte priniesť, ukázať? Čím zaujať? Čo z toho všetkého ešte vpustiť medzi nás? Tak sme sa rozhodli. Aj vďaka dnešnej situácii. Ukážeme to, čo považujeme za to najpodstatnejšie. Nádej. Nádej cez tvorbu tých mladších z nás. Odvahu vidieť veci po svojom. Takú, ktorá trvá v celom procese. Od začiatku do konca - od prvých škíc až po vydarené realizácie. Cez diškurz, kritiku, nutnosť obhájenia si svojej cesty až po výsledok. Raz lepší, raz výborný.
Pätnásty ročník festivalu tak počas svojich večerov predvedie to najlepšie z našej architektonickej reality cez mladé ateliéry. Bez rešpektu, strachu, mindrákov dnes spoluvytvárajú svieže povedomie o našej prítomnosti. Nevšedným videním sveta reflektujú prítomnosť. Súťažia, bojujú, nachádzajú zadania aj tam, kde ich my už nevidíme. Riešia každú drobnosť, ktorú už my starší nepovažujeme za dôležitú. Sú tu s nami. Čistí, neskazení realitou, pohotoví odpovedať na otázky po svojom, jazykom, ktorým sme my ostatní zabudli rozprávať. Lebo realita. Raz ako nové, svojbytné subjekty, raz ako súčasti zavedených značiek, raz ešte iba ako výrazné mená zo školských projektov. Sú tu, dávame im priestor, len ich necháme byť sebou a ukázať, v čom sú iní, svoji. To ostatné z festivalu už bude len ako bonus plus. 
SINGULARCH je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúc do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej. Hlavným zámerom SINGULARCHU je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie jedinečných projektov priamo od tvorcov. Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás. Od roku 2012 sa predstavili architekti: Ronald Rietveld (Rietveld Landscape, Amsterdam), Kersten Geers (OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Brusel), RAUM (Nanntes), FALA (Porto), Bureau B+B (Amsterdam), FAKT (Berlín), RAAMWERK (Brusel), CIRCOLO-A (Janov), TAB (Viedeň), Toni Gironés Saderra (Barcelona), ORA (Znojmo), KOSMOS (Moskva), Langarita–Navarro (Madrid), ov–a (Praha), Paradigma Ariadné (Budapšť), Atelier Fanelsa (Berlín), Malý Chmel (České Budějovice), Opposite Office (Mníchov), Point Supreme (Atény), FALSE MIRROR OFFICE (Janov), HYPERSPANDREL (Soul), SALOTTOBUONO (Miláno), COMTE/MEUWLY (Zürich), TAKK (Barcelona), Sam Chermayeff Office (Berlín) a BURR (Madrid), Nicolas Dorval-Bory Architects (Paríž), Marko & Placemakers (Londýn/Bratislava) a X = ( T = E = N ) (Belehrad/Zürich). Veľmi nás teší, že v roku 2024 naše druhé pozvanie prijal švajčiarsky ateliér MacIver-Ek Chevroulet s jeho zakladateľmi Anna Celié Mac Iver Ek a Alex Chevroulet z Zürichu. Veríme, že ich tvorba bude inšpiratívna aj pre nás všetkých.

dátum: 01.05.2024
autor: Ľuboš Dobóczi a Martin Brix