Čerstvé Ovocie, Fakulta architektúry a dizajnu STU a Študentská platforma STU vás srdečne pozývajú na prednášky a diskusie v rámci projektu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov.
Vo štvrtok 15. 2. 2024 sa po dvoch rokoch opäť stretneme na Noci architektúry a dizajnu na pôde Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Program je naozaj bohatý a jedným z jeho bodov bude aj SINGULARCH. Ten predstaví tvorbu dynamického kolektívu
X = ( T = E = N ) so základňami v Belehrade a Zürichu. Pred prednáškou hlavných hostí, vo formáte REFERENCIE, porozprávajú vedúci renomovaného ateliéru
gutgut Lukáš Kordík a Števo Polakovič o východiskách a inšpiráciách, ktoré ovplyvňujú ich proces tvorby.
SINGULARCH: X = ( T = E = N ) (RS/CH) | gutgut (SK)
15. 02. 2024 / Fakulta architektúry a dizajnu STU – Aula, Námestie slobody 19, Bratislava
16:00 | štart Noc architektúry a dizajnu
19:00 | gutgut | Lukáš Kordík, Števo Polakovič (SK) | Prednáška v slovenskom jazyku
20:30 | X = ( T = E = N ) | Tijana Mačkić (Belehrad, RS), Scott Lloyd (Zürich, CH) | Prednáška v anglickom jazyku
Vstup voľný.
Podujatie je zaradené do systému Profesijného vzdelávania architektov Slovenskej komory architektov (kategória B, 10 kreditov). Registrácia autorizovaných architektov a architektiek
na tomto linku.
TEN practices design by research
TEN measures precedents
TEN qualifies the urban
TEN works with temporality
TEN reinterprets typologies
TEN annotates projects with many hands
TEN affirms territory through form
TEN constructs with simple means
TEN investigates through drawing
TEN studies relations between books and buildings
TEN activates specialized knowledge
TEN defines collective practice
TEN welcomes all
„Ateliér TEN je v podstate koncipovaný ako record label, poskytuje formáty pre interdependentné pracovné skupiny pre verejné projekty a špecializované výskumné stopy. Snažíme sa preskúmavať a produkovať myšlienky, ktoré vyjadrujú a rozširujú nové postupy v stavebnom prostredí s dôrazom na dizajn daného výskumu.”
Fokus tohto dynamického kolektívu je kladený na vytváranie nových realít a hodnôt prostredníctvom budov, mestských návrhov, algoritmického dizajnu, výskumu materiálov a prototypov, a to spoločne s rôznymi spolupracovníkmi, inštitucionálnymi partnermi a súkromnými klientmi.
Momentálne pracujú na niekoľkých objednaných, ale aj samo-iniciatívnych výskumných projektoch, budujú portfólio inovatívnych nástrojov a metód, ktoré sa aplikujú v rôznych odvetviach priemyslu, od digitálnych technológií až po krajinárske a teritoriálne prieskumy.
gutgut je skúsený, mienkotvorný a inovatívny slovenský architektonický ateliér pod vedením architektov Štefana Polakoviča a Lukáša Kordíka, ktorý sa venuje tvorbe od malých intervencí cez navrhovanie budov až po urbánne plánovanie. Ich známe realizácie ako bytový dom na Dunajskej ulici v Bratislave, rekonštrukcia panelového bytového domu v Rimavskej Sobote, päťchaty pri Seneckých jazerách alebo konverzia industriálneho objektu Mlynica v Bratislave sa opierajú o medzinárodú skúsenosť a zároveň reagujú na lokálny kontext a históriu. gutgut je aktívny aj vo verejnej sfére ako spoluorganizátor festivalu DAAD (dni architektúry a dizajnu) v Bratislave, ktorý umožňuje kritické diskurzy o lokálnych problémoch na medzinárodnej platforme. GutGut je laureátom ceny ARCH a viacnasobný laureát Ceny za architektúru CE-ZA-AR. V roku 2019 bol ich projekt Mlynica vybraný medzi 40 najlepších projektov na cenu Mies van der Rohe Award.
SINGULARCH je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúc do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej. Hlavným zámerom SINGULARCHU je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie jedinečných projektov priamo od tvorcov. Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás. Od roku 2012 sa predstavili architekti: Ronald Rietveld (Rietveld Landscape, Amsterdam), Kersten Geers (OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Brusel), RAUM (Nanntes), FALA (Porto), Bureau B+B (Amsterdam), FAKT (Berlín), RAAMWERK (Brusel), CIRCOLO-A (Janov), TAB (Viedeň), Toni Gironés Saderra (Barcelona), ORA (Znojmo), KOSMOS (Moskva), Langarita–Navarro (Madrid), ov–a (Praha), Paradigma Ariadné (Budapšť), Atelier Fanelsa (Berlín), Malý Chmel (České Budějovice), Opposite Office (Mníchov), Point Supreme (Atény), FALSE MIRROR OFFICE (Janov), HYPERSPANDREL (Soul), SALOTTOBUONO (Miláno), COMTE/MEUWLY (Zürich), TAKK (Barcelona), Sam Chermayeff Office (Berlín) a BURR (Madrid), Nicolas Dorval-Bory Architects (Paríž), Marko & Placemakers (UK/SK). Veľmi nás teší, že v roku 2024 naše prvé pozvanie prijal srbsko-švajčiarsky ateliér X = ( T = E = N ) v zložení Tijana Mačkić (Belehrad) a Scott Lloyd (Zürich). Veríme, že ich tvorba bude inšpiratívna aj pre nás všetkých.