SINGULARCH: BURR (ES) | What Architects. (SK)

Čerstvé Ovocie Vás srdečne pozýva na prednášky a diskusie v rámci projektu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov.
Vo štvrtok 12.10. sa stretneme v novo otvorenom priestore legendárneho Kácečka s kompletnou zostavou španielskeho ateliéru BURR. Podujatie odštartuje mladá lokálna architektúra ateliéru What Architects., kde nám Ondrej Kurek a Tomáš Krištekporozprávajú o svojich projektoch ale aj o východiskách a inšpiráciách, ktoré ovplyvňujú ich proces tvorby.
SINGULARCH: BURR (ES) | What Architects. (SK)
12. 10. 2023 / Kácečko, Kamenné námestie 1/A, Bratislava
18:30 | door open
19:00 | Tomáš Krištek, Ondrej Kurek | What Architects. (SK) | Prednáška v slovenskom jazyku
20:30 | Elena Fuertes, Ramón Martínez, Álvaro Molins, Jorge Sobejano | BURR (Madrid, ES) | Prednáška v anglickom jazyku
Vstup voľný.
Madridská experimentálna platforma Burr Studio obhajuje alternatívny a kolektívny prístup k priestorovému dizajnu. S finančnou krízou v roku 2008 a pandémiou COVID-19 ako pozadím ich vznikajúcej kariéry, štyria partneri rozvíjajú v teoretickej aj praktickej hladine prototypy, exhibície a priestory odpovedajúce na súčasné globálne témy.
“Naša prax je sémanticky založená na anglickom termíne BURR, definujúc nedokonalosti a zvyšky, ktoré sa objavujú v procese úpravy materiálu. Náš záujem sa sústreďuje na situácie, ktoré sú často považované za pozostatky alebo mimo estetických či praktických kontextov. Chceme robiť ambicióznu a experimentálnu tvorbu s cieľom rozšíriť spektrum priestorov, ktoré obývame, techniky, ktoré používame, materiály, ktoré používame, či modely, ktoré uvádzame do praxe.”
Oficiálne sme, mladí svieži ateliér v zložení Tomáš Krištek a Ondrej Kurek začali, vnímať v roku 2012, no ich spolupráca siaha až do čias na internáte Belojanis a FA STU, kde svoju prvú spoločnú študentskú súťaž vyhrali ešte v roku 2005. Po nasledujúcich ďalších študentských súťažiach a školských zadaniach, bola spoločná tvorba po škole veľmi prirodzená. Od menších zadaní interiérov a rodinných domov sa dopracovali k rozsiahlejším rezidenčným a urbanistickým zadaniam. Jedným z aktuálnych je úspešne obhájený víťazný návrh na Viedenskej ceste, urbanisticko-architektonickej súťaže vyhlasovanej developerom YIT Slovakia.
“Menších zadaní sa nechceme vzdať, chceme obsiahnuť všetky mierky, a tak sa ponímame (vnímame) ako full scale studio. Aktuálne sme team jedenástich architektov. Tešíme sa z každého nového zadania a každej novej príležitosti.“
FOCUS EDÍCIE SINGULARCH: POTENCIÁL DREVA
V súčasnom stavebníctve zohráva jednu z najdôležitejších úloh ekologická stopa materiálov. S narastajúcou dôležitosťou mnohých cieľov v udržateľnosti v stavebníctve prichádza veľký počet podnetov a štúdií o využití ekologických materiálov a systémov priemyslu. Jednými z najoverenejších a najdostupnejších sú práve drevostavby, ktoré sú svojím vysokým potenciálom pevnou súčasťou frontov stavebníctva po celom svete.
SINGULARCH je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúc do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej. Hlavným zámerom SINGULARCHU je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie jedinečných projektov priamo od tvorcov. Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás. Od roku 2012 sa predstavili architekti: Ronald Rietveld (Rietveld Landscape, Amsterdam), Kersten Geers (OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Brusel), RAUM (Nanntes), FALA (Porto), Bureau B+B (Amsterdam), FAKT (Berlín), RAAMWERK (Brusel), CIRCOLO-A (Janov), TAB (Viedeň), Toni Gironés Saderra (Barcelona), ORA (Znojmo), KOSMOS (Moskva), Langarita–Navarro (Madrid), ov–a (Praha), Paradigma Ariadné (Budapšť), Atelier Fanelsa (Berlín), Malý Chmel (České Budějovice), Opposite Office (Mníchov), Point Supreme (Atény), FALSE MIRROR OFFICE (Janov), HYPERSPANDREL (Soul), SALOTTOBUONO (Miláno), COMTE/MEUWLY (Zürich), TAKK (Barcelona) a Sam Chermayeff Office (Berlín). Veľmi nás teší, že v roku 2023 naše ďalšie pozvanie prijali architekti zo španielskeho ateliéru BURR. Veríme, že ich tvorba bude inšpiratívna aj pre nás všetkých.

dátum: 04.10.2023
autor: Ľuboš Dobóczi a Martin Brix