svobodová blaha: Súťažiť a rekonštruovať

Prax, ktorá svoj prístup a kvalitu rozvíjala spoločne už počas štúdií v rozličných európskych scénach aj na báze pedagogickej skúsenosti, zakladá svoju rukopisnú tvorbu na výnimočných priestorových riešeniach v hravej a precíznej kompozícii detailu a materiálnej kvality v rekonštrukciách a súťažných návrhoch. Anna Svobodová a Ondřej Blaha tvoria prax, ktorá vyniká schopnosťou nachádzať poetický pôvab v istej strohosti a surovosti. V rámci svojej tvorby kontruje prvoplánovú konvenciu s dômyselným skúmaním priestoru a jeho reprezentácie do hĺbky. 
Ateliér svobodová blaha sa rád a intenzívne zúčastňuje architektonických súťaží a aktuálne okrem menších projektov, prevažne rekonštrukcií pre súkromných klientov, spracováva verejné zákazky, ktoré vznikli práve z účasti v súťažiach. Okrem samozrejmej snahy o čo najlepšie, komplexné, a tiež kritické pochopenie a naplnenie zadania, je snahou ateliéru vnímať aktuálne témy architektúry, ich užívateľov aj témy klientov, ktoré konkrétne zadanie presahujú. Snahou ateliéru je na to všetko následne návrhom aj prevedením projektu či stavby reagovať a so zadaním to zlúčiť. Ateliér tak pracuje so súčasnými a nadregionálnymi trendmi či referenciami, čerpá zo zahraničnej praxe, ale zároveň dokáže zahrnúť konkrétne limity a špecifiká daného kontextu a lokality. Snahou je dosiahnutie komplexného návrhu, skôr než presadenie a prispôsobenie sa jedinej myšlienke. Atelier verí, že projekt dokáže vo všetkých fázach pojať pomerne veľa názorov a požiadaviek, a to bez straty čitateľnosti, konceptu a identity.
„Sme ateliér, ktorý nie je zameraný na žiadne konkrétne zadanie alebo typológiu – snažíme sa rozvíjať a realizovať projekty s vedomím súčasných tém a odkazov, pričom kreatívne reagujeme na špecifické obmedzenia, individualitu klienta a špecifiká daného kontextu. Z hľadiska práce architekta vedúcej k realizácii, považujeme okrem samozrejmej úlohy absolútneho naplnenia zadania za podstatné aj čitateľné autorstvo návrhov a riešení, z čoho nevyhnutne vyplýva aj prevzatie zodpovednosti za svoju prácu.”
Anna Svobodová aj Ondřej Blaha sú absolventmi Školy architektúry na AVU a Fakulty architektúry v Prahe, a architektmi s pracovnými a pedagogickými skúsenosťami u Miroslav Šik (AVU), ale aj v zahraničí, najmä v nemeckom Mníchove u Almnannai Fischer (TUM). Zasluhujú sa o mnohé kvalitné rekonštrukcie apartmánov, realizácie rodinných domov, viacnásobné prvenstvá v architektonických súťažiach, ako napríklad v projekte School Campus Mníchovo Hradiště, v návrhu škôlky v Prahe 3 alebo v rekonštrukcii kultúrneho domu v Postřekove.
 
Apartmán v secesnej vile
Prístup ateliéru je výnimočný v interpretácii navrhovaných priestorov prvkami, ktoré komunikujú špecifickým tvaroslovím. Jedným z príkladov je rekonštrukcia apartmánu v secesnej vile, kde zadaním projektu bolo vytvoriť interiér jedného poschodia viacgeneračnej secesnej vily a vyčleniť samostatnú bytovú jednotku z dôvodu potreby väčšej miery súkromia pre mladý pár. 
Dôležitou a citlivou témou sa stal návrh deliacej steny so vstupnými dverami, ktorá rozdeľuje schodiskovú halu a mení jej proporcie. Nová vrstva tvorí silný sochársky prvok – pracuje s rôznymi typmi skla a zrkadiel, s farbou tmavých morených stropných trámov. Ich rytmus a výrazný vzor na strope zostávajú nepretržité aj po predelení schodiska. Deliaca stena je hlboká a poskytuje zároveň potrebný úložný priestor pri vstupe do bytu. Jeho geometria je mierne narušená a orientuje zrkadlovú plochu do ťažiska podesty schodiska. Stáva sa objektom, sochou, ktorá vytvára priestorové napätie pri zachovaní veľkorysosti predsiene s istotou, no pokorou k existujúcemu interiéru.
V podobnom koncepte farby, materiálového riešenia, poňatia jednotlivých kusov vstavaného nábytku ako autorských a umeleckých predmetov, sa pokračuje aj v ďalších častiach bytu. Miestnosti oživuje napríklad vrstva pôvodných stropných malieb, ktoré boli objavené počas výstavby a mohli byť čiastočne zreštaurované. Farby základnej vrstvy priestoru sa prelínajú s atypickým a výrazným nábytkom, oceľovými prekladmi, či klenutými stropmi, čím vytvárajú v každej miestnosti iné charaktery a nálady.
„Skriňový nábytok je navrhnutý vo farbe morenej a olejovanej preglejky, kombinovanej s morenou a lakovanou MDF, doplnenou fragmentmi pôvodného nábytku, zásuvkami a pod. Povrchy nábytku sú kombinované v mnohých, takmer nebadateľne odlišných odtieňoch a tmavostiach hnedej a modrozelenej.” 
„Pravdou je, že nás rekonštrukcie bavia viac ako stavba na zelenej lúke. Je to spojené s ekológiou nestavania, ale rekonštrukcie tvorby zároveň kladú väčší odpor. Je potrebné oveľa viac reagovať na kontext, nefungujú tak architektonické poučky a schémy. Pracujete na niečom, do čoho už niekto pred vami vložil veľa úsilia aj hmoty. Dostane vás to mimo už overených prístupov alebo riešení, ku ktorým môžete prirodzene tiahnuť. Tým hovoríme macha – akási rutina, opakujúca sa skica, proporcie, ale aj používanie súčasných architektonických trendov, Zeitgeistu.“
 
Rekonštrukcia bytu v nájomnom dome | Hradec Králové
Ďalším skvelým príkladom je kompletná rekonštrukcia štyroch bytov v nájomnom dome. Existujúca dispozícia so vstupnou chodbou, z ktorej sú prístupné všetky ostatné miestnosti, bola ideálna z hľadiska požadovanej flexibility nájomného bytu. V prípade tohto bytu však klient po získaní istej dôvery v architektov zredukoval brief na jedinú požiadavku – dodržanie maximálneho rozpočtu identického s ostatnými bytmi.
„Dizajn bol vytvorený na mieste. Vďaka umiestneniu na najvyššom poschodí boli s postupom búracích prác evidentnejšie lepšie svetelné podmienky v porovnaní s ostatnými bytmi. To postupne viedlo k odstráneniu všetkých deliacich konštrukcií, čím sa dosiahlo obojstranné presvetlenie strednej, pôvodne len chodbovej časti. Tento priestor je ďalej osvetlený a vetraný oknom do domovej stupačky, ktorá je tu už blízko úrovne strechy.”
„Toto riešenie pridáva do bytu štvrtú obytnú miestnosť namiesto pôvodnej distribučnej a obslužnej časti. V perspektíve a kategóriách realitného trhu však ide o priestrannú garsónku s kuchynským kútom, teda potenciálne ťažko prenajímateľný byt v kontexte okresného mesta. Projekt preto sprevádzala značná nervozita z obavy z náročného hľadania konkrétneho nájomcu po ukončení realizácie, a zároveň nadšenie a presvedčenie o správnosti a kvalite riešenia a prijatých rozhodnutí.”
V centrálnom krídle sú čo najefektívnejšie sústredené všetky potrebné zariadenia. Ostatné izby ostávajú voľné. Vo vstupnej chodbe je nová kuchynská linka. Veľkosť predsiene umožňuje aj jedálenský stôl. Vizuálne sa zväčšuje použitím celoplošného zrkadla v miestnosti, ktoré odráža nepravidelný tvar malieb na strope. Za zrkadlom je z oboch strán navrhnutý vstavaný úložný priestor. Kúpeľňa so sprchovacím kútom je oddelená priesvitnou sklenenou tvárnicovou stenou a dverami z drôtoskla, čím je dosiahnutá určitá miera prirodzeného osvetlenia.
„Téma náhody je stále sa opakujúcim a dôležitým motívom, najmä pri rekonštrukcii. Je to vrstva, ktorá môže obohatiť dizajn o momenty, ktoré sú zvyčajne silnejšie a autentickejšie ako tie, ktoré sú žiadané a navrhnuté s priveľkým úsilím o kreativitu a klientmi často žiadaný „wow efekt“. Kreativita potom pozostáva z premeny kolíznych bodov na silné stránky a dáva priestorom osobitý charakter.”
Model návrhu rekonštrukcie rodinného domu Karolínka
 
Model návrhu rekonštrukcie rodinného domu Karolínka
 
Víťazný návrh vo vyzvanej súťaži na rekonštrukciu Kultúrneho Domu v Postrekove

Víťazný návrh vo vyzvanej súťaži na rekonštrukciu Kultúrneho Domu v Postrekove
 
School Campus Mníchovo Hradište

Jednou zo silných stránok ateliéru je aj intenzívne zúčastňovanie sa súťaží v inej typologickej mierke. Ich aktuálnym ukážkovým príkladom je aj návrh prístavby školného campusu v Mníchovom Hradišti. 

Návrh rozvíja existujúcu budovu školy v koncepcii rytmizovaných krídel a tematizovaných zelených dvorov. Výsledná štruktúra pôsobí akoby išlo o pôvodný nedokončený masterplan s priehľadovými i komunikačnými osami a nadväzujúcimi dvormi. Výsledkom je priehľadná  a zrozumiteľná schéma a následná orientácia a zreteľné charakterizácie jednotlivých priestorov.
„Ťažiskom novej časti je vedená prístupová aj pobytová os s priamym priehľadom cez foyer až k atletickému štadiónu. V mieste nových vstupov do budovy sa rozširuje do podoby tienistého námestia, ktoré všetky nové časti zdieľa. Dostavovaná časť je navrhnutá pomerne koncentrovane a kompaktne, napriek tomu vytvára proporčne príjemné a adekvátne priestory medzi budovami na prízemí aj na terasách. Súčasný formálny predpriestor pri hlavnom vstupe do školy a gymnázia s čitateľným výrazom inštitúcie dopĺňa nová časť o neformálnejšiu a intímnejšiu vrstvu.”
Zdroj : svobodova blaha
 
Víťazný návrh novostavby materskej škôlky v Praha 3
 
Súťažný príspevok na umeleckú školu v meste Černošice
 
Súťažný príspevok na umeleckú školu v meste Černošice
 
Súťažný príspevok na nájomné bývanie v Prahe 3
 
Súťažný príspevok na nájomné bývanie v Prahe 3
 
Súťažný príspevok na nájomné bývanie v Prahe 3
 
Návrh fasády v apartmánovom objekte Kresomyslova
 
Organický moodboard v ateliéri – úlomky z kamenárstva
 
Realizácia rodinného domu, Katerinice
 
Realizácia rodinného domu, Katerinice
 
Kindergarten Na Marně
 
Apartmánový objekt v Karlíne
 
Rodinný dom Beskydy
 

dátum: 04.11.2024
autor: Ľuboš Dobóczi