SINGULARCH: Archival Studies (DK) | Dielňa HAUS (SK)

Čerstvé Ovocie Vás srdečne pozýva na prednášky a diskusie v rámci projektu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov.
V pozadí rýchlo vyvíjajúceho sa digitálneho a technologického poľa architektúry sa zároveň rozvíja paralela. Forma, ktorou mladá generácia v dielňach, od študentských ateliérov a workshopov, cez vlastnú prax naberá nový smer. Nová generácia architektov, reprezentujúcich svoj prístup v precíznom remeselnom formáte. Skúmanie a fyzické uchopenie architektúry do vlastných rúk v dielni. V organickom poznaní materiality, porozumení nástrojov a foriem ich použitia v procese tvorby priestorotvorných elementov sa vyvíjajú aj praxe, ktoré sme pozvali do najbližšieho cyklu SINGULARCH.
V stredu 30.10.2024 sa stretneme v obľúbenom priestore legendárneho Kácečka so zakladateľom dánskeho ateliéru Archival Studies. Na "dielenský" formát cyklu SINGULARCH prijali z lokálnej sféry zručných remeselníkov pozvanie Dielňa HAUS sídliaca v Banskej Štiavnici.
SINGULARCH: Archival Studies (DK) | Dielňa HAUS (SK)
30. 10. 2024 / Kácečko, Kamenné námestie 1/A, Bratislava
18:30 | door open
19:00 | Miro Šestina, Matúš Šestina | Dielňa HAUS (SK) | Prednáška v slovenskom jazyku
20:30 | Emil Roman Frøge, Paulina Heinz | Archival Studies (Kodaň, DK) | Prednáška v anglickom jazyku
Vstup voľný.
Podujatie je zaradené do systému Profesijného vzdelávania architektov Slovenskej komory architektov (kategória B, 10 kreditov). Registrácia autorizovaných architektov a architektiek na tomto linku.
V najbližšom dieli série prednášok SINGULARCH sa nám predstaví veľmi unikátny kodaňský ateliér Archival Studies. Ich prax, založená Jo Qian, Yuan-Chieh Yang a Emil Roman Frøge v roku 2018, sviežo reprezentuje vzácny prístup organickej práce s materialitou na báze dielenského remesla.
„Ako už názov napovedá, každý proces začíname pochopením už existujúceho. Robíme to preto, aby sme „navrhovali čo najmenej“ a nechali vzory života regulovať formy našej práce. Každý projekt začíname tým, že najprv pochopíme kvality klienta, priestoru alebo situácie, s ktorou pracujeme, a to s ambíciou pomôcť daným miestam cítiť sa skutočne nažive.”
Prax Archival Studies skúma interiérovú architektúru pre transformáciu a starostlivosť o existujúce. Aktívne sa zamieravajú na rôznorodé spolupráce aplikovaním regeneračných konceptov, flexibilných stavebných systémov a senzoricky bohatých prostredí. 
„Náš potenciál spočíva v zameraní na remeselné spracovanie a výrobu. Snažíme sa inšpirovať novými štandardmi pre materiály a formovať súčasnú definíciu architektúry riešiac mnohé výzvy, ktorým dnes naša planéta čelí.”
Viac o tvorbe TU.
Na nasledujúci "dielenský" formát cyklu SINGULARCH prijali z lokálnej sféry zručných remeselníkov pozvanie dielňa HAUS. Sídliaca v Banskej Štiavnici, pôsobí ako stolárska a tesárska platforma, ktorá je zároveň neoddeliteľnou súčasťou architektonického ateliéru. Zakladateľmi sú Tomáš Ružiak, Matúš Šestina, Miro Šestina a Eva Šestina. 
“Našou zásadou je vytvoriť pravdivú, dôvtipnú a súčasnú architektúru. Preferujeme elementárne materiály a sledujeme najnovšie trendy v technológii a dizajne. Venujeme sa autorským projektom a radi sa zapájame do architektonických súťaží. Architektonické zadanie vypracujeme od návrhu, až po realizačný projekt. Naše interiérové návrhy vieme zrealizovať v našej stolárskej dielni.”
Stolárska dielňa sídliaca v Banskej Štiavnici už realizovala množstvo skvelých objektov. Ich zmysel pre detail a kreatívny prístup k realizácii návrhov z výkresov nielen svojho vlastného ateliéru, no zároveň partnerských architektonických ateliérov vedie k unikátnym výsledkom práce s drevom a inými tradičnými materiálmi. Vďaka ich kontinuálnej a precíznej architektonickej a stolárskej tvorbe bola dielňa Haus nominovaná v projektoch ako Útulňa na Červenej Studni (CE ZA AR 20, ARCH 20), Búda - komunitné centrum (CE ZA AR 22). Bunky Jelšava v otvorenom Kaštieli Coburgovcov (v spolupráci s 2021 a Čierne Diery) sa stali laureátmi CE ZA AR 22 - Fenomén Architektúry a zároveň získali nomináciu prestížnu cenu EU Mies van der Rohe Award 2024.
Viac o tvorbe TU.
SINGULARCH je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúc do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej. Hlavným zámerom SINGULARCHU je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie jedinečných projektov priamo od tvorcov. Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás. Od roku 2012 sa predstavili architekti: Ronald Rietveld (Rietveld Landscape, Amsterdam), Kersten Geers (OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Brusel), RAUM (Nanntes), FALA (Porto), Bureau B+B (Amsterdam), FAKT (Berlín), RAAMWERK (Brusel), CIRCOLO-A (Janov), TAB (Viedeň), Toni Gironés Saderra (Barcelona), ORA (Znojmo), KOSMOS (Moskva), Langarita–Navarro (Madrid), ov–a (Praha), Paradigma Ariadné (Budapšť), Atelier Fanelsa (Berlín), Malý Chmel (České Budějovice), Opposite Office (Mníchov), Point Supreme (Atény), FALSE MIRROR OFFICE (Janov), HYPERSPANDREL (Soul), SALOTTOBUONO (Miláno), COMTE/MEUWLY (Zürich), TAKK (Barcelona), Sam Chermayeff Office (Berlín) a BURR (Madrid), Nicolas Dorval-Bory Architects (Paríž), Marko & Placemakers (Londýn/Bratislava), X = ( T = E = N ) (Belehrad/Zürich) a MacIver-Ek Chevroulet (Zürich). Veľmi nás teší, že v roku 2024 naše tretie pozvanie prijal dánsky ateliér Archival Studies s jeho zakladateľom Emilom Romanom Frøgem a kolegyňou Paulinou Heinz z Kodane. Veríme, že ich tvorba bude inšpiratívna aj pre nás všetkých.

dátum: 15.10.2024
autor: Ľuboš Dobóczi a Martin Brix
foto: Benediktas Burdulis